AJANS AVUKATI - Yasal Sorunlarla Başa Çıkmak

February 10, 2022

Bundan kaçış yok - avukatlar liste yapmayı sever. Son 12 ayda, yeni ajanslar için "en iyi bilişim avukatı" belirleyen bir dizi liste oluşturduk.

Ama önce bir itiraf. Ekibimizdeki hiç kimse aslında bir ajans işletmedi. Buna rağmen, kurumsal ve ticari yasal konularla ilgili olarak fenomenler ve ünlü kişilere danışmanlık sağlama konusunda uzun yıllara dayanan deneyime sahibiz.

Ajanslar için en önemli ipuçlarımız bu deneyime dayanmaktadır ve karşılaşmanız muhtemel birçok yasal sorunla doğrudan ilgilidir. Bu ipuçlarını takip eden ajanslar kendilerini gelişen ve yatırım yapılabilir bir işin başında bulacağına dair söz veremeyiz, ancak aksi takdirde başarılı olan birçok ajans yasal sorunlarla çıkmaza girdiğini gördük.

Bu sorunlar, erken aşamadaki bir ajansın büyümesini kesinlikle yavaşlatacaktır ve rekabet avantajı elde etmek ile nihai başarısızlık arasındaki fark olabilir. Sizin için bariz bir öncelik olmayabilir ve hiçbir zaman fikirlerinizi geliştirmek kadar heyecan verici olmayacak, ancak yasal süreci anlamaya ve bunlarla ilgilenmeye hazır olan ajanslar uzun vadede faydasını görecektir.

İşte ajanslar için en iyi ipuçlarımız:

1. İş Planınız Olsun

Bu bariz görünüyor, ancak kaç kişinin kısa (12-18 ay) ve uzun vadeli planlarını (çıkış stratejileri dahil) kağıda dökmediğine şaşıracaksınız. İş planınız, finansmanınız, sermaye yapınız, müşteri tabanınız, tedarikçileriniz, personeliniz, tesisleriniz ve diğer unsurlar açısından önceliklerinizi ve kilometre taşlarınızı belirlemenize yardımcı olacaktır. Potansiyel müşterileriniz, işinizin başlangıcından itibaren bir planınız olduğunu görmeyi bekleyeceklerdir ve eğer bazı dönüm noktalarınızı zaten yerine getirdiğinizi gösterebilirseniz, o zaman daha iyi olur.

2. Ajansınızın anayasal belgelerini uyarlayın

Bir şirketin ana sözleşmesi, yönetim kurulunun oluşumuna ve yöneticilerin ve hissedarların karar alma yöntemlerine ilişkin formaliteleri düzenler. Kurnaz yatırımcıların, istisnalar içeren ana sözleşme ve tamamlayıcı bir hissedarlar sözleşmesi yapılması anlamına gelecek belirli korumalar konusunda ısrar etmeleri muhtemeldir. Ancak, sadece kurucular görevdeyken doğru anayasal belgelere sahip olmak, üçüncü taraf yatırımını güvence altına almadan önce ortaya çıkabilecek herhangi bir anlaşmazlığın önlenmesi için anahtar olabilir. İş birliği yapan ajansların, gelir elde edildikten sonra düştüğünü sık sık görüyoruz. Çalıştıkları kişilerle anlaşma sağlanamadığında bir ajansa ne olur? Tüm bu konular ve endişeler, özel olarak hazırlanmış anayasal belgelerde ele alınabilir.

3. İş ortaklarınız ve fenomenler ile standartlaştırılmış yazılı şartlar üretin

Bir fenomenin ajans anlaşmanızı yapmaması veya bir müşterinin ödeme yapmaması durumunda, yasal olarak uygulanabilir bir anlaşmanın yürürlükte olması, haklarının uygulanabilmesini sağlamak için ajans için çok değerli olacaktır. İş ortaklarınız ve müşterileriniz kendi standart şartlarını dayatmaya çalışabilir. Tüm sözleşmelerinizde (kısmen olsalar bile) kullanılacak bir dizi şart ve koşula veya bir dizi standart maddeye sahip olmak, sözleşmeleri hızlı ve uzun süreli müzakereler olmadan sonuçlandırma konusunda daha rahat olduğunuz anlamına gelecektir.

4. Fikri Mülkiyetinizi koruyun

Ticari adınızı ticari marka olarak tescil ettirerek markanızı koruduğunuzdan emin olun. İşletmeyle ilişkilendirilmesini istediğiniz tüm potansiyel web adresleri için bir alan adı kaydederek siber işgalcilerden bir adım önde olun. IP'nizin kaynağını anlamak da önemlidir; bir kurucu kişisel kapasitede bir anahtar IP oluşturursa, onu şirkete atadığından emin olun, aksi takdirde kişisel olarak kendisine ait kalacaktır. IP ile ilgili herhangi bir sözleşmenin (müşteriler, tedarikçiler, yükleniciler veya çalışanlar ile) imzalanmadan önce dikkatlice gözden geçirildiğinden emin olun.

5. İstihdam ve danışmanlık düzenlemelerinizi resmileştirin

Yazılı sözleşmelere sahip olmak, yalnızca belirli yasal gereklilikleri karşılamakla kalmaz, aynı zamanda gizli bilgilerin ve ticari sırların, know-how'ın ve fikri mülkiyet haklarının korunmasına da yardımcı olur. Bazı kilit çalışanlardan, devam etmeleri durumunda işle rekabet etmelerini önlemek için fesih sonrası kısıtlayıcı sözleşmelere tabi olmayı kabul etmelerini isteyebilirsiniz.

6. Güçlü finansal raporlamaya, kontrollere ve prosedürlere sahip olduğunuzdan emin olun.

Öngörülen ajans bütçelerini ve sermaye harcamalarını belirleyen periyodik bütçeler üretin. Ajansınızın hesaplarını hazırlamak için bir muhasebeci ile çalıştığınızdan ve sizin ve yönetim kurulunun geri kalanının bunları anladığınızdan emin olun. Yatırım için adım atarken, tarihi ve öngörülen mali durumunuzun anlaşılması kritik olabilir.

7. Sigortayı düşünün

İşinizin doğası ve risk profili göz önüne alındığında, gerekli sigortanız var mı? Herhangi bir personel çalıştırırsanız, çalışan mali mesuliyet sigortasına ihtiyacınız olacak, müşteriler işyerinizi ziyaret ederse kamu mali mesuliyet sigortasını düşünebilirsiniz ve işletmeniz bir danışmanlık hizmeti veriyorsa, mesleki sorumluluk sigortası kolaylık sağlayabilir.

8. Vergiyi unutmayın

Ajansınızı ödüllendirmenin vergi açısından en verimli yolları hakkında size tavsiyede bulunmak ve nihayetinde doğru tarafta kalmak için ticarete başladığınızda bir muhasebeciye veya vergi danışmanına başvurun.

Gelişmekte olan bir ajansınız varsa yasal açıdan düşünmeniz gereken bazı yararlı şeyler var, ancak daha pek çok şey var.

Herhangi bir kurumsal veya ticari konu hakkında resmi yasal tavsiye almak isterseniz, lütfen bizimle ile iletişime geçin.

Bilişim Avukatı, Sosyal Medya Avukatı, Fenomen Avukatı, İnternet Avukatı, Teknoloji Avukatı
Bilişim Avukatı, Sosyal Medya Avukatı, Fenomen Avukatı, İnternet Avukatı, Teknoloji Avukatı