Her Influencer, Fenomen Ve Markanın Bir Anlaşma Yapmadan Önce Bilmesi Gereken 3 Madde

October 18, 2021

Influencer Ve Sosyal Medya Onayları Lisans Anlaşmalarıdır

O halde bugün hakkında kesinlikle bilmeniz gereken ve hakkında konuşacağımız üç şey nedir ve neden bu konuda bir program yapıyoruz. Konuyla ilgili şovu neden yaptığımızın cevabı basit. Bunun nedeni, etki alanındaki iş modelinin temellerini bile anlamayan insanların sayısı karşısında şok olmanızdır. Bir ciro anlaşmasında neler olduğunu anlamıyorlar. Bir kişinin parası var, Instagram'da bir gönderi için ödeme yapacaklar. Para el değiştiriyor, voila, değil mi? Hayır. Tamam mı? Bu lisanslama ile ilgili.

Bugün konuşacağımız ilk şey, markaların, ajansların, Influencerlerin - lisanslama işinde olduğunuzdur. Telif haklarının ve tanıtım haklarının lisanslanması, iş modelinizin temelidir. Lisanslamadan anlıyor musun? Lisanslamanın nasıl çalıştığını anlıyor musunuz? Lisanslamanın nüanslarını gerçekten anlıyor musunuz? Bunu yapmazsanız, o zaman şov size yardım etmek için burada çünkü bu, uzaydaki üç oyuncunun da kucaklaması ve anlaması gereken işin temel bir parçası. İşletmenizi denklemin herhangi bir tarafından herhangi bir açıdan kullanmak istiyorsanız, bunu yapmanın bir yolu, sosyal medyayı etkilemenin lisanslama tarafı ve ünlülerin onayları hakkında çok daha yüksek düzeyde bir anlayış elde etmektir.

Telif Hakları Ve Tanıtım Hakları

Şimdi, bu ilk madde, lisanslama, gerçekten iki kategoriye ayrılıyor. İki şeye ruhsat veriliyor: Biri tanıtım hakları. İkincisi telif hakkıdır.

Çoğu ciro anlaşmasında, sosyal medyayı etkileyen anlaşmaların çoğunda, iki şey lisanslanıyor - tanıtım hakları, birinin adı ve benzerliği ve onayla birlikte gelen metin, fotoğraf ve video olan telif hakkı. Yani fotoğraf, video, metin, bunlar telif hakkı sahibine, çoğu zaman Influencerye ait olan ve markaya lisanslanan telif hakkıyla korunan öğelerdir.

Tanıtım hakları, kişinin gerçek adı değilse tutamaç olabilecek ad ve benzerlik, Influencernin markası olabilecek tutamaç ve kişinin benzerliği, neye benzediği, yüzü, kime benzediğidir. öyle, değil mi? Yani Khloe Kardashian bir onay verdiğinde, herkes bunun Khloe Kardashian olduğunu ve yüzünü, sesini, hesabını görebilir. “Bu ürünü onaylıyorum” diyen o değil mi? Dolayısıyla tanıtım hakları da markaya lisanslanıyor.

Yani bir numaralı madde hakkında konuşacağız. Bu lisanslama işidir. İki şey lisanslanıyor: tanıtım hakları ve telif hakkı. Bugün hakkında konuşacağımız ikinci şey, bence değerli olurdu çünkü birçok insan bunu anlamıyor, bak, burada temel yönleri ayrıntılı olarak açıklayan bir sözleşmeye ihtiyacın var. marka ile influencer arasında var olan lisans sözleşmesi ve diğer konular hakkında, değil mi?

Etkilenen Fırsatlar, Özelleştirilmiş Bir Sosyal Medya Etkilenen Sözleşme Gerektirir

Yani etrafta dönen bu form sözleşmeleri var ve bazılarını çevrimiçi olarak bulabilirsiniz. Ancak bunlar, etkileme anlaşmanıza özgü değildir ve sizi koruyor olabilir veya olmayabilirler ve değerinizi en üst düzeye çıkarmıyor olabilirler. Her onay anlaşması biraz farklıdır ve birçoğu diğerlerinden çok farklıdır. Bu nedenle, Influencer olarak neleri yapmanız ve yapmamanız gerektiğini ayrıntılı olarak açıklayan doğru sözleşmeye ihtiyacınız var. Ve markanın bakış açısından, markanın lisanslı malzeme ile yapabilecekleri ve yapamayacakları. Bütün bunlar lisans olarak tanımlanmalıdır.

Dolayısıyla bugünün iki numaralı maddesi, lisanslı anlaşmaların ayrıntılı olarak açıklanması gerektiğini anlamaktır.

Telif Hakkı Yasası Ya En İyi Arkadaşınız Ya Dd En Kötü Kabusunuzdur.

Üç numara: Bugünkü programdan çıkarmanızı istediğim üç numaralı şey, telif hakkı yasasının İsviçre olmadığıdır. Nötr değil. Ve unutmayın, bunun bir telif hakkı lisanslama işlemi olduğundan daha önce bahsetmiştik. Telif hakkı yasası bu telif hakkını korur. Telif hakkı yasası ya en iyi arkadaşınız ya da en kötü kabusunuzdur. Öyle ya da böyle görsen iyi olur, değil mi? Telif hakkı sahibiyseniz, telif hakkını uygun şekilde lisansladığınızı ve hakları sınırladığınızı varsayarak en iyi arkadaşınız olabilir.

Marka sizseniz ve telif hakkını doğru şekilde ele almıyorsanız ve elde ettiğinizi düşündüğünüz haklara sahip değilseniz ve bu net değilse, telif hakkı yasası en kötü kabusunuzdur çünkü yüzlerce suçtan sorumlu olabilirsiniz. telif hakkını ihlal ederseniz, lisans sözleşmesini aşarsanız binlerce dolar tazminat, yasal tazminat ve avukatlık ücretleri.

Etkileyen sizseniz ve telif hakkınızdaki hakları belirtemezseniz, yine telif hakkı yasası İsviçre değildir. Bu sizin en kötü kabusunuz olacak çünkü sahip olduğunuz tüm hakları, telif hakkı yasası kapsamındaki haklar paketini ve potansiyel olarak doğru anlaşmayı ve doğru ayrıntıyı yerinde almadığınız için kaybedeceksiniz.

Bütün Oyun Alanını Görüyoruz.

Pekala, bu konuların her birine dalmadan önce, size biraz bağlam sağlamak istiyorum. Muhtemelen şovu dinleyen bir marka veya avukat, avukat veya ajans veya Influencer birisiniz. Bu üç şeyi seçmemin nedeni, çok çeşitli konularda Influencerleri ve ünlüleri temsil etmemizdir. Onay anlaşmaları yapan markaları temsil ediyoruz. Ayrıca, belirli pazarlama projelerinde ünlüleri ve Influencerleri markalarla eşleştirmek isteyen ajansları ve pazarlama şirketlerinin yanı sıra Influencerler, ajanslar ve markalar arasındaki anlaşmalara aracılık eden platformları temsil ediyoruz. Böylece tüm oyun alanını görüyoruz. Her yönden görüyoruz. Bir tarafı ya da diğerini savunduğumuz anlamında yarışta bir atımız yok; hepsini görebiliyoruz. Dolayısıyla, tüm farklı bakış açılarını bildiğimiz için herhangi bir çıkarı yeterince temsil edebiliriz.

Markaların, influencerların, ajansların bu kavramları yeterince yüksek düzeyde anlamadığının farkındayız. Bu yüzden bugünün şovunu yapıyoruz. Başka bir bağlam:

Influencer Nedir?

Influencer nedir? Eh, terimin çok fazla atıldığını biliyoruz. Söylemek istediğim, herkesin bir Influencer olduğu, değil mi? Çevrimiçi bir sosyal medya hesabı olan herkes, uzmanlığı olan herkes, başkalarının dinlediği bir sesi olan herkes etki yaratabilir. Açıkçası, ünlüler otomatik olarak iyi ya da kötü en azından bazı nüfus üzerinde etkiye sahipler. Ve ünlü hale gelen Influencerler, işleri ve iyi niyeti yönlendirmek için ürünleri ve markaları destekleme yeteneğine sahiptir. Ancak, daha az ünlü olan, ancak yine de etki gösterebilen insanlar olan bir mikro-Influencer pazarı var.

Bir Ünlü İle Fenomen Arasındaki Fark Nedir?

Ünlü ve Influencer arasındaki fark nedir? Bilirsiniz, ünlüler Influencer olmadan önce ünlüler olabilir, tanıtımlarını pazarlayan ve para kazanan ünlüler Influencer olurlar. Ve Influencerler ünlü olabilirler, çünkü kimsenin kim olduğunu bilmemesine rağmen, bir noktada sosyal medyada kendi ünlülerine sahip oldukları yere kadar yeterince takipçi alırlar. Etkilemek burada kalmaktır. Ücretli onaylar, sosyal medyayı etkilemenin mevcut yinelemesidir. Bütün bunlar gelişecek. Bu oyunda henüz çok erken, ama hiçbir yere gitmiyor. Yani herkes bir Influencer, değil mi? Herkesin bu işlerin nasıl çalıştığını anlaması gerekiyor.

Dalmadan önceki son bağlam parçası da çok önemli bir şeydir. Her şirket bir markadır, evet. Yani her şirketin bir şirket adı vardır ve aynı veya farklı ürün ve hizmet adlarına sahip olabilirler ve markalaşma budur.

Her Sosyal Medya Fenomen Anlaşması Benzersizdir.

Her anlaşma benzersizdir. Ve kesinlikle lisanslama oyununu gerçekten çok iyi anlayan çok sayıda gerçekten iyi ajans ve ajan tanıyoruz. Yani bu harika. Ama bunun tersini de görüyoruz. ajansları görüyoruz. Gerçekten sadece parayı bir yerden başka bir yere götürmek isteyen, paylarını alan ve lisanslamaya yeterince dikkat etmeyen acenteler görüyoruz. Veya bazı durumlarda lisanslamayı bile anlamıyorlar. Bu yüzden, bunu yaşamak için yapan bir avukatın dahil edilmesi gerçekten önemli olabilir. Pekala, iki numara - detay almak, değil mi?

Lisanslama, haklar ve kontrol ile ilgilidir. Haklar dilimlenebilir ve küp şeklinde doğranabilir. Kim karar verecek? Kontrol kimin karar vereceğidir. Lisans dilimlenmiş ve doğranmış. ayrıntılı olduğundan emin olun. Bir Influencer olarak gelirinizi ve değerinizi en üst düzeye çıkarmak istiyorsunuz. Bir markaya sağladığınız hakları nasıl dilimleyebileceğinizi anlayın. Daha fazla ödeyen markalar daha fazla hak ve kontrol elde eder. Daha az ödeyen markalar daha az kazanıyor. Lisansınıza, para kazanma planınıza uygun olacak şekilde değer vermelisiniz. Ve telif hakkı adınızı ve benzerliğinizi korumazsanız, basitçe "Şey, benim param var ve tek umursadığım bu ve şimdi onlar ne yapacaklarsa onu yapacaklar" derseniz ve bu Açıkça söylenmediyse, bir Influencer olarak masada muazzam miktarda para bırakıyor olabilirsiniz. Resminizin kullanılmasına izin vermek ile telif hakkınızın kullanılmasına izin vermek arasında büyük bir fark olduğu için, bir milyon kişiden 1000 kişiye gösterilecektir. Ve eğer bir milyon kişiye gösterilecekse, o zaman daha fazla paraya değer olmalı. Tamam.

Bilişim Avukatı, Sosyal Medya Avukatı, Fenomen Avukatı, İnternet Avukatı, Teknoloji Avukatı
Bilişim Avukatı, Sosyal Medya Avukatı, Fenomen Avukatı, İnternet Avukatı, Teknoloji Avukatı