Neden Bilişim Avukatına İhtiyacınız Var?

October 17, 2021

Bilişim Avukatı Tam Olarak Nedir?

Giderek dijitalleşen bir yaşam sürüyoruz. İnternet, onlarca yıldır hayatımıza eşlik ediyor.

Birçok uygulamaya sahip bilgisayarlar, bizi çevreleyen hemen hemen tüm cihazlara ve nesnelere yüklenir. Bu teknolojiler, eksiksiz, çok uluslu ağ oluşturmanın sonucu olarak bugün birbirine kenetleniyor. Bu tür teknik başarılar, sayısız yasal soruna ve çatışma alanlarına yol açmaktadır.

Avukat Bilişim, 10 yılı aşkın bir süredir bilgi teknolojisinin (BT) yasal yönleriyle ilgilenmektedir. Hukuk bürosuyla konuştuk ve bilişim hukuku, kendisi ve Avukat Bilişim Hukuk Bürosu” (Avukatlık) hukuk firması hakkında bazı ilginç gerçekleri öğrendik.

Teknoloji, hukuk alanını çeşitli şekillerde etkilemiştir. Firmalar, uygulamalarını yürütmelerine yardımcı olacak teknoloji çözümleri uyguluyor.

Teknolojinin sektörü etkilemesinin bir başka yolu da yeni bir uzmanlığın ortaya çıkmasıdır: bir teknoloji avukatı.

Bu, yüksek teknoloji şirketlerinin ürünlerini ve fikri mülkiyetlerini korumak için yasal çözümler aradıkları yeni bir alandır.

Teknoloji avukatı ne iş yapar? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Teknoloji Avukatı Nedir?

En temel düzeyde, bir teknoloji avukatı, teknoloji ürünleri ve hizmetleri üreten veya yöneten müşterilerle ilgilenen bir avukattır.

Bu tanım, çok çeşitli endüstrilere yayılan geniş bir teknoloji avukatları yelpazesi olduğu anlamına gelir.

Bir finans kurumu için avukat olarak çalışıyorsanız ve firmaya uyumluluk konularında tavsiyede bulunuyorsanız, teknoloji avukatısınız. Bir müşterinin web sitesi için bir gizlilik politikası geliştirmek veya gözden geçirmek zorunda kaldınız mı? Sen bir teknoloji avukatısın.

Teknoloji avukatları, ister şirket içi kullanım ister kamu satışı için olsun, teknoloji çözümlerinin yasal sonuçlarını incelemekle görevlidir.

Çoğu avukat için zorluk, teknolojinin kanundan çok daha hızlı hareket etmesidir.

Bunun harika bir örneği, Engelli Amerikalılar Yasasıdır. 1990 yılında geçildi. O zamanlar internet devlet ve eğitim kurumlarının kullandığı bir ağdı.

Mevzuat o zamandan beri birkaç kez revize edildi, ancak yasal bir gizem olarak kalan bir alan, web sitelerinin kamusal alan olarak kabul edilip edilmediğidir. Bu davaların çoğu davaya dönüşüyor ve içtihatlar tutarsız.

Teknik Avukat Nasıl Olunur?

Bir teknoloji avukatı olmayı heyecan verici ve zorlu kılan tek şey, alanın sürekli olarak gelişmesi ve değişmesidir. Hukuki kariyerinizde bu yola giderseniz dikkatli olmanız gerekir.

Bir Avukat Olarak Güçlü Yönlerinizi Anlayın

Teknoloji avukatı olmak için bilgisayar bilimcisi olmanıza gerek yok. Ancak, bazı durumlarda diğerlerinden daha iyi olan bazı beceriler vardır. Güçlü yönlerinizi dürüstçe değerlendirmek ve ardından becerilerinize en uygun uzmanlığı bulmak istiyorsunuz.

Uzmanlık İçinde Bir Uzmanlık Seçin

Evet, teknoloji hukuku uzmanlıkları içinde uzmanlıklar var. Teknoloji geniştir ve güçlü yönlerinize uyan bir hukuk alanına daraltmak istersiniz. İşte keşfedilecek birkaç alan.

Hukuk Mühendisleri

Hukuk mühendisleri, teknoloji avukatlarına başvurmanın başka bir yoludur. Hukuk mühendisleri veri yönetişimi konusunda uzmandır. Veri gizliliği yasaları ve düzenlemeleri etrafındaki karmaşıklıkları alırlar ve şirketin uyumlu olduğundan emin olmak için BT ekibiyle birlikte çalışırlar.

Bu kritik bir işlevdir çünkü uyumsuzluk şirketler için büyük para cezalarına neden olabilir.

IP Hukuku

Fikri mülkiyet, teknoloji şirketleri için büyük bir alandır. Şirketler, fikri mülkiyetlerini hırsızlıktan ve piyasayı boğan nakavtlardan koruyacak bir avukata sahip olmak istiyor. Canon, eBay'de sahte pil satan kalpazanlara karşı açtığı davayı kazandı.

IP hukuku ayrıca lisans konularını da içerir. Bazı şirketler, teknolojilerini satış ve kullanım için lisanslar. Bu anlaşmaların müzakere edilmesi gerekiyor.

Uluslararası Teknoloji Hukuku

Veri yönetişimi uluslararası düzeyde çok daha karmaşıktır. Hükümetler veri gizliliği konularının daha fazla farkına vardıkça,

Avrupa Birliği tarafından kabul edilen Genel Veri Koruma Yönetmeliği, Avrupalı ​​bir kitleyi hedefleyen şirketlerin yönetmeliğe uymasını şart koşuyor.

ABD'de eyaletler kendi veri gizliliği yasalarını ve düzenlemelerini geçirmeye başlıyor. Bu, herhangi bir firma için uyumu inanılmaz derecede sinir bozucu ve karmaşık hale getirecektir.

Uluslararası bir teknoloji avukatı olarak göreviniz, dünya çapındaki teknoloji yasalarını takip etmek ve bunların müşterinizi nasıl etkilediğini anlamaktır.

Endüstri Uzmanlıkları

Teknoloji her sektörü etkiledi ve her sektör uyum sağlamak için mücadele ediyor.

Örneğin, finans ve sağlık sektörlerinin veri gizliliği için kendi düzenlemeleri vardır. Belirli bir sektörde uzman olabilirsiniz.

İlaç, sağlık, finans ve perakende sektörlerinin bir teknoloji avukatına ihtiyacı vardır.

İş ve Sözleşmeler Hukuku

Teknoloji şirketleri, işe alım uygulamaları konusunda büyük bir inceleme altındadır. Bu şirketler genellikle çalışmak için müteahhitlere güvenir.

Eyalet hükümetleri, bu müteahhitlerin çoğunun aslında çalışan olduğunu iddia ediyor. California'nın yeni yasası yürürlüğe girdi ve biz bu yasanın sonuçlarını yeni yeni görmeye başlıyoruz.

Şirketlere, çalışanlarının çalışan olarak sınıflandırılıp sınıflandırılmayacağı veya müteahhitlerle nasıl çalışması gerektiği konusunda tavsiyede bulunmanız gerekecek.

Teknoloji Avukatları için En İyi Siber Güvenlik Uygulamaları

Bir teknoloji avukatı olarak, ortaya çıkan teknoloji sorunları hakkında kapsamlı bilgiye sahip büyük kuruluşları temsil etmeniz muhtemeldir.

Bir anlamda, kendi BT altyapınızın verimli ve güvenli olduğundan emin olmak için müşterilerinizden yüksek beklentiler vardır. Güven oluşturma ve teknoloji sorunlarını iyi anladığınızı gösterme sürecinin bir parçasıdır.

Bir teknoloji avukatı olarak uygulamanız ve itibarınız arttıkça, siber saldırıların hedefi haline gelebilirsiniz. Tetikte olmanız ve uygulamanızın korunduğundan emin olmanız gerekir. Her türlü veri ihlali zarar verici olabilir ve kurtarılması zor olabilir.

Yasal BT Hizmetleri, ilgilenmeniz gereken teknik konulara derinlemesine bir bakış sunar.

Hukuk Kariyerinizde Bir Sonraki Adımı Atmaya Hazır mısınız? Hukuk alanında birçok heyecan verici uzmanlık var.

Bilişim Avukatı, Sosyal Medya Avukatı, Fenomen Avukatı, İnternet Avukatı, Teknoloji Avukatı
Bilişim Avukatı, Sosyal Medya Avukatı, Fenomen Avukatı, İnternet Avukatı, Teknoloji Avukatı